Tap Tap to Zoom
- Height:
- 38 mm
- Gun Rail:
- Picatinny
- Color:
- Black
- Ring Height:
- 7 mm
- Included Accessories:
- 10-Degree Wedge
Code: SPR-SCM-MHS214-SCP-3022A
MPN: SCP-3022A
UPC: 7340150712259
Product Info for Spuhr SCP-3022A Rifle Scope Mounts
The Hunting Series version of the SP-3022. The SCP-3022A is designed for use on Picatinny rails and features two classic rings. The SCP-series of mounts feature two separate side clamps and the SCP-3022A allows the scope to be mounted 70 mm/2.76in further forward than with a non-cantilever mount.
0 MIL/0 MOA
Height: 38 mm/1.5in
Clearance: 7 mm/.27in (from the bottom of the tube to front of bridge of the mount body)
Length: 141 mm/5.55in
Weight: 153 g/5.4 oz
Specifications for Spuhr SCP-3022A Rifle Scope Mounts:
| Manufacturer: | Spuhr |
| Height: | 38 mm |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Color: | Black |
| Ring Height: | 7 mm |
| Length: | 141 mm |
| Included Accessories: | 10-Degree Wedge |
| Weight: | 5.4 oz |
Package Contents:
- Spuhr SCP-3022A Rifle Scope Mounts
- 10-degree wedge