Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Tasco World Class 15-45x50mm Zoom Spotting Scope WC154550 has been discontinued by Tasco and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Military / Tactical Range Finders, Range finding Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tasco World Class 15-45x50mm Zoom Spotting Scope WC154550
Tasco World Class 15-45x50mm Zoom Spotting Scope WC154550 belongs to well-known Tasco World Class series.
Tasco World Class 15-45x 50mm Zoom Spotting Scope WC 154550 - A powerful zoom and features including car window mount and tripod, this scope is versatile enough to go anywhere.
The world comes alive when you look through the lens of one of Tasco spottingscopes. World Class scopes are ideal for hunters, birders, naturalists - anyone who wants to satisfy their wild side by getting in closer and clearer than ever before. Tasco World Class spotting scopes feature 50mm objective lenses with zoom, fully coated optics and BK7 prisms.
Specifications of Tasco World Class 15-45x50 Zoom Spotting Scope WC-154550:
| Tasco World Class 15-45x50mm Zoom Spotting Scope WC154550 | ||
|---|---|---|
| Magnification x Objective Lens | 15-45x50 | |
| Prism Glass | BK7 | |
| Lens Coating | Fully Coated | |
| Field of View, ft.@100yds./m@100m | 115/38@15x
59/20@45x |
|
| Weight, oz./g | 24.7/700 | |
| Length, in./mm | 12/304 | |
| Water/Fog proof | No | |
| Eye Relief, mm | 18 | |
| Tripod | Yes | |
Package Contents:
- Tasco World Class 15-45x 50mm Zoom Spottingscope WC 154550
- Tripod
In addition to Tasco World Class 15-45x50 Zoom Spotting Scope WC154550, make sure to check other Tasco Spotting Scopes and other Tasco products offered in our store.
Specifications for Tasco Spotting Scope Packages WC154550:
| Mfg Item Num: | WC154550 |
| Supplier SKU: | 21464 |
| Category: | OPTICS - SPOTTING |
| Magnification: | 15-45x |
| Objective: | 50mm |
| Field of View: | 115 -59 ft @ 1000 yds |
| Eye Relief: | 18mm |
| Length: | 12" |
| Weight: | 24.7 oz |
| Finish: | Black |
| Accessories: | Window Mount & Tripod |


























































