Tap Tap to Zoom
Code: TJ-SCM-TBAT4-AC12043
MPN: AC12043
UPC: 719307616523
The Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 6061-T6 aluminum design, with an easy to use one handed toolless mounting system. The spring-loaded design allows for constant retention and maintaining of zero even if the knobs are not tightened. This mount boasts a low weight and low profile design with precisereturn to zero performance and is compatible with any Mil-Spec or NATO Picatinny rail. Designed specifically for the Trijicon VCOG. This lightweight mount is perfect for mounting the VCOG on any firearm platform with a picatinny rail and allows users to adjust the location of the optic to obtain proper eye relief.
| Manufacturer: | Trijicon |
| Height: | 1.535 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Color: | Black |
| Length: | 5.1 in |
| Weight: | 3.32 oz |
| Width: | 2.07 in |
| Condition: | New |
| Finish: | Matte Anodized |
| Country of Origin: | USA |
| Quantity: | 1 |