Tap Tap to Zoom
- Color:
- Carbon Fiber/Black
- Tripod & Bipod Material:
- Rubber
- Tripod Head Type:
- Ball Head
- Weight Capacity:
- 30 lb
- Tripod Closed Length:
- 14 in
- Length:
- 33 in
- Height Range:
- 14 - 32.5 in
Code: 5K6-TR-TWVT5-850044845200
MPN: 850044845200
UPC: 850044845200
Product Info for Two Vets Tripods Inc The Infil w/Leg Stopper
For the greatest way to adjust your telescope or camera so you never miss a thing, support your optical equipment on the Two Vets Tripods Inc The Infil w/Leg Stopper. With flexible mobility and a secure platform for use just about anywhere, the Two Vets Tripods Inc The Infil w/Leg Stopper firmly holds your device without hindering your freedom of motion. These Tripods from the specialists at Two Vets Tripods Inc shine by employing powerful, long lasting materials that are ideal for indoor and outdoor use and are bound to last for years to come. Two Vets Tripods Inc has been a frontrunner in the tripod business for countless years, so you know when you decide on the Two Vets Tripods Inc The Infil w/Leg Stopper you're receiving the culmination of extensive industry know-how and expert craftsmanship that you've come to expect from Two Vets Tripods Inc. Here at RangeFinders.com, we make it our job to successfully discover the ideal product to meet your needs, and the Two Vets Tripods Inc The Infil w/Leg Stopper is among the many tripods that we are confident our shoppers will love. Support your telescope without inhibiting your movement, and position your chosen optics to the Two Vets Tripods Inc The Infil w/Leg Stopper.
Specifications for Two Vets Tripods Inc The Infil w/Leg Stopper:
| Manufacturer: | Two Vets Tripods Inc |
| Color: | Carbon Fiber/Black |
| Tripod & Bipod Material: | Rubber |
| Tripod Head Type: | Ball Head |
| Weight Capacity: | 30 lb |
| Tripod Closed Length: | 14 in |
| Length: | 33 in |
| Height Range: | 14 - 32.5 in |
| Weight: | 2.06 lb |
| Closed Length: | 14 in |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Two Vets Tripods Inc The Infil w/Leg Stopper
- Rubber Twist Locks new and improved rubber twist locks
- Vented tubes for faster deployment with no airlock when deploying or collapsing the tripod
- 1/4 turn twist locks for easier and smoother deployment of the tripod
- Leg stopper design which stops the legs from crossing when collapsing the tripod
- Inverted Spikes inside of the rubber feet so no more carrying spikes in your pack or pocket
- Spring loaded angled adjustment tabs for a more positive lock when choosing the angle you wish to set the legs at
- CNC Machined Parts for the strongest structural integrity and stability
- Set screw in the V2 series head with non marring material to stop ballheads being able to loosen under recoil or use
- 1/4 Inch Threaded inserts on leg collars to allow you to mount accessories to your tripod
Package Contents:
- Two Vets Tripods Inc The Infil w/Leg Stopper