Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Exit Pupil:
- 1.33 - 4 mm
- Field of View, Linear:
- 68 - 141 ft at 1000 yds
- Length:
- 13.5 in
- Weight:
- 2.66 lb
- Fabric/Material:
- Durable Composite-Carbon Material
Code: VD-SS-SSVAN-VEO-HD-60A
MPN: VEO HD 60A
UPC: 026196352396
Product Info for Vanguard 15-45x60 Spotting Scope
The newly designed Vanguard VEO HD Spotting Scope boasts a lightweight yet durable composite carbon housing, as well as superior light transmission with fully multi-coated lenses. Choose your magnifying power at 60x or 80x. Both models are 100% waterproof and fog-proof with two-step twist eyecups, a built-in sunshield, a large center focus adjustment wheel, and a position-adjustment knob. These tripod- or monopod-mountable scopes each include a carrying case with a comfortable shoulder strap for easy portability.
Enjoy nature from afar wherever you go with the brilliantly engineered Vanguard VEO HD 60A Spotting Scope. Vanguard has continued to pursue the highest standards with our advanced manufacturing technology, enhancing this scope with a composite-carbon housing. Stronger and lighter than aluminum, the composite material can effectively reduce vibration and improve the long-term stability of your optics. Additionally, the VEO HD 60A's innovative multi-coated lenses help increase light transmittance and make images clearer and brighter. This versatile scope is a top-tier solution for photographers, birders, nature lovers, and field adventurers.
Specifications for Vanguard 15-45x60 Spotting Scope:
| Manufacturer: | Vanguard |
| Color: | Green |
| Magnification: | 15 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Exit Pupil: | 1.33 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 68 - 141 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Length: | 13.5 in |
| Weight: | 2.66 lb |
| Fabric/Material: | Durable Composite-Carbon Material |
Features of Vanguard 15-45x60 Spotting Scope
- Lightweight, durable composite-carbon material
- Fully multi-coated lenses with phase-corrected Bak4 roof prism
- 100% waterproof and fogproof
- Large eye piece
- Two step twist eyecup
- Built-in sunshield
- Large center focus-adjustment wheel
- Ergonomic position-adjustment knob
- Mountable to a tripod with Arca-Swiss compatibility,
- Includes carrying case with shoulder strap for easy transport afield
Package Contents:
- Vanguard 15-45x60 Spotting Scope
- Soft Bag
- Cleaning Cloth
- Protective End Caps