Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vanguard 12-50X50 Spotting Scope Kit w/ Winchester Logo WT5C has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Military / Tactical Range Finders, Range finding Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard 12-50X50 Spotting Scope Kit w/ Winchester Logo WT5C
Vanguard 12-50X50 Spotting Scope Kit w/ Winchester Logo WT5C on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Vanguard Spotting Scopes.
The WT series include everything needed by outdoorsmen for the range or woods. Each kit comes with a zoom spotting scope, soft bag, tabletop tripod and lockable metal storage case. Vanguard WT-5CAM scopes provide the necessary edge for hunters, birders and all outdoor enthusiasts.
Specifications for Vanguard 12-50X50 Spotting Scope Kit w/ Winchester Logo WT5C:
| Mfg Item Num: | WT5C |
| Category: | OPTICS - SPOTTING |
| Magnification: | 12-50x |
| Objective: | 50mm |
| Field of View: | 52-152 ft @ 1000 yds |
| Eye Relief: | 12.0 mm |
| Tube Diameter: | N/A |
| Length: | 9" |
| Weight: | 15.12 oz |
| Finish: | Camo |
| Accessories: | Carrying case and tripod |
Package Contents:
- Vanguard 12-50X50 Spotting Scope Kit w/ Winchester Logo
























































